Teatr Wielki - Opera Narodowa

Plac Teatralny 1 - Odc. 21 - Beethoven i szkoła holenderska

Episode Summary

W nowym odcinku podcastu 'Plac Teatralny 1' gościem Cezarego Łasiczki jest Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, który opowiada o czasem trudnych relacjach choreografów z krytykami, a także o zbliżającej się premierze baletu 'Beethoven i szkoła holenderska' w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Episode Notes

W lutym 2023 roku świat obiegła informacja o niewybrednym ataku w przerwie spektaklu baletowego wystawianego w Operze Państwowej w Hanowerze znanego niemieckiego choreografa Marco Goeckego na dziennikarkę „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Wiebke Hüster. Jak na co dzień wyglądają relacje na linii choreograf – krytyk?

– Marco przekroczył wszelkie granice, nie mam tu żadnych wątpliwości – podkreśla Krzysztof Pastor. –  Niepochlebne recenzje nie są przyjemne, ale w tym zawodzie trzeba być na nie przygotowanym. Recenzent ma prawo błysnąć piórem, nawet zjadliwą i dowcipną recenzją. To też jest rodzaj sztuki. Po wspomnianym incydencie z udziałem Marco Goecke rozpoczęła się dyskusja. Pojawiły się głosy wielkich choreografów, że piszący powinni też mieć hamulce. Problem z całą pewnością jest złożony. Inną kwestią jest też to, że złe recenzje pamięta się o wiele dłużej niż te dobre. Niektórzy w ogóle nie czytają recenzji. Osobiście nie zaglądam do nich od razu po premierze. Potrzebuję czasu, by podejść do nich z większym dystansem – przyznaje dyrektor PBN.

18 maja 2023 w Teatrze Wielkim będzie miała miejsce nadzwyczajna premiera Beethoven i szkoła holenderska, tryptyk baletowy w choreografii mistrzów z Holandii: Hansa van Manena, Teda Brandsena i Toera van Schayka. Czym wyróżnia się balet holenderski na tle innych szkół?

– W historii choreografii szkoła holenderska jest rozpoznawalna. W Holandii nie ma jednak bardzo starej tradycji baletowej. Zaczęła się właściwie po drugiej wojnie światowej – opowiada Pastor. – W tradycji tej ważne są ciało, rytm, badanie możliwości ludzkiego ciała, seksualność wynikająca z tworzącej się na scenie relacji między tancerzami, a nie zawsze opowiadana historia. Sercem i duszą przynależę do tej szkoły. Najbliższa premiera 18 maja to swoisty hommage dla twórców szkoły holenderskiej. To będzie bardzo ambitny wieczór baletowy do muzyki Beethovena, złożony z trzech części. Mam nadzieję, że przyjdzie też publiczność zainteresowana sztuką współczesną – dodaje.

Premiera tryptyku baletowego  Beethoven i szkoła holenderska  już 18 maja 2023. Kolejne spektakle: 19, 20, 21 maja, 2, 3, 4 czerwca 2023.